Matematiikka

2017

MAOL lukion matematiikkakilpailu
Antti Röysko (voittaja!), Joose Lehtinen, Pinja Pessi
Loppukilpailussa

Pohjoismainen matematiikkakilpailu
Antti Röysko, Joose Lehtinen, Pinja Pessi
Suomen edustajia

2016

Kansainväliset matematiikkaolympialaiset IMO
Iiro Kumpulainen, Joose Lehtinen, Antti Röyskö
Suomen edustusjoukkueen jäseniä

Pohjoismainen matematiikkakilpailu
Iiro Kumpulainen, Joose Lehtinen, Henrik Moilanen, Antti Röyskö
Suomen edustajia

MAOL lukion matematiikkakilpailu
Iiro Kumpulainen, Joose Lehtinen, Henrik Moilanen, Antti Röysko
Finalisteja

2015

Pohjoismainen matematiikkakilpailu
Jin Qianyue, Iiro Kumpulainen, Petteri Huuskonen
Suomen edustajia

MAOL lukion matematiikkakilpailu
Jin Qianyue
Finaalin 7. sija (jaettu)

2014

Kansainväliset matematiikkaolympialaiset IMO
Mirjam Kauppila
Suomen edustaja

Euroopan tyttöjen matematiikkaolympialaiset
Mirjam Kauppila
Pronssimitali

MAOL lukion matematiikkakilpailu
Jin Qianyue
Finaalin 7. sija (jaettu)

2013

Kansainväliset matematiikkaolympialaiset IMO
Eero Räty, Neea Palojärvi, Mirjam Kauppila
Suomen edustusjoukkueessa

Pohjoismainen matematiikkakilpailu
Eero Räty, Neea Palojärvi, Mirjam Kauppila
Suomen edustajia. Paras sijoitus viides.

Euroopan tyttöjen matematiikkaolympialaiset
Neea Palojärvi
Suomen edustaja

Tietotekniikka

2017

Datatähti
Antti Röyskö, Joose Lehtinen, Pinja Pessi
Loppukilpailussa

Baltian tietotekniikkaolympialaiset BOI
Antti Röyskö (pronssi)

2016

Datatähti
Iiro Kumpulainen
Finalisti

Majava-tietotekniikkakilpailu
Petteri Huuskonen, Iiro Kumpulainen, Joose Lehtinen, Henrik Moilanen
1. sija (jaettu, täydet pisteet)

2015

Baltian tietotekniikkaolympialaiset BOI
Petteri Timonen
Finalisti, sijoitus 23.

Datatähti
Petteri Timonen, Hannes Karppila, Petteri Huuskonen, Jin Qianyue, Iiro Kumpulainen
Finalisteja

2014

Kansainväliset tietotekniikkaolympialaiset IOI
Petteri Timonen
Finalisti

Baltian tietotekniikkakilpailu
Petteri Timonen
Hopeamitali

Datatähti
Nicklas Ahlskog, Jaakko Hannikainen, Petteri Timonen
Loppukilpailu, kymmenen parhaan joukossa

2013

Majava-tietotekniikkakilpailu
Jaakko Hannikainen, Janne Hannikainen, Sanna Ikäheimonen, Tuomas Lampinen, Kalle Ouwehand, Allan Palmu, Saku Pöyri, Heikki Ruhanen, Cliona Shakespeare, Samuli Thomasson
1. sija (jaettu, täydet pisteet)

Tutkielmat

2017

Salaus päivittäisessä elämässä
Joel Jäkkö, Max Mecklin
Tutki-Kokeile-Kehitä (TuKoKe): Finalisti

Tandemshakkiohjelman käyttöliittymä
Kasper Kivimäki
Tutki-Kokeile-Kehitä (TuKoKe): Finalisti

2016

Veripalvelun verenkeräyksen optimointityökalu
Petteri Timonen
Intel International Science and Engineering Fair (ISEF): 2. palkinto

Shakkipelin digitalisoiminen
Iiro Kumpulainen, Eero Valkama
European Union Contest for Young Scientists (EUCYS): Finalisti
Tutki-Kokeile-Kehitä (TuKoKe): Voittaja

Urbaaniekologian opetuspeli
Kaisla Kääriäinen, Maisa Virtanen
Intel International Science and Engineering Fair (ISEF): Finalisti
Tutki-Kokeile-Kehitä (TuKoKe): Tunnustuspalkinto

2015

Veripalvelun verenkeräyksen optimointityökalu
Petteri Timonen
Tutki-Kokeile-Kehitä (TuKoKe): Voittaja
European Union Contest for Young Scientists (EUCYS): Finalisti

Nälkäkuoleman partaalla
Jan-Kristian Herring, Jin Qianyue
Tutki-Kokeile-Kehitä (TuKoKe): Finalisti

Simulaatiomalli saalistavasta lepakosta
Sauli Kokkonen, Katja Kujala
Tutki-Kokeile-Kehitä (TuKoKe): Finalisti

2014

Energiamalli
Riku Vilppula, Matias Ijäs, Nicklas Ahlskog
Tutki-Kokeile-Kehitä (TuKoKe): 3. sija

Simulaattorin pelimoottori
Juhani Imberg, Pihla Toivonen
Tutki-Kokeile-Kehitä (TuKoKe): Finalisti

Humanitarian Assistance and Global Warming -simulointiprojekti
Päivöläläisten työryhmä
What If? Workshop: Julkaisuja osana kansainvälistä tiedeworkshopia

2013

Anorexia nervosan hoidon vaikuttavuuden arviointi Markovin ketjuilla
Kerttu Uusimäki
Intel International Science and Engineering Fair (ISEF): Finalisti
Tutki-Kokeile-Kehitä (TuKoKe): 3. sija
Suomen Akatemian Viksu-kilpailu: Palkintosija

Karttojen värittäminen - Neliväriongelman värityskombinaatioiden etsiminen graafien avulla
Eero Räty, Samuli Thomasson
European Union Contest for Young Scientists (EUCYS): Finalisti
Tutki-Kokeile-Kehitä (TuKoKe): Voittaja

Strategiapelien tutkimista virtuaalilaboratorioissa
Yuanqi Shan, Tomi Pelttari
Intel International Science and Engineering Fair (ISEF): Finalisti
Tutki-Kokeile-Kehitä (TuKoKe): Tunnustuspalkinto

Asuntojen soveltuminen pyörätuolilla liikkumiseen
Neea Palojärvi
Suomen Akatemian Viksu-kilpailu: Palkintosija
 

Mallinnus ja muut

Huomaa, että sisarkilpailut Mathematical Contest in Modeling (MCM) ja Interdisciplinary Contest in Modeling (ICM), joihin matematiikkalinjalaiset ovat osallistuneet menestyksellä jo vuosia, ovat itse asiassa kansainvälisiä yliopistojen välisiä kilpailuja!

2017

Koulujoukkueiden shakin SM-kilpailut
Päivölän matematiikkalinjan joukkue
Kultamitali

2016

Mathematical Contest in Modeling (MCM)
Joukkue Antti Röyskö, Elias Benkodhja, Joose Lehtinen
Honorable Mention (paras 25% osallistujista)

MAOL lukion kemiakilpailu
Eero Valkama
Finalisti

Kielitieteen olympialaiset
Iiro Kumpulainen (voittaja) + kuusi muuta matematiikkalinjalaista
7 korkeinta pistemäärää

Koulujoukkueiden shakin SM-kilpailut
Päivölän matematiikkalinjan joukkue
Kultamitali

2015

Mathematical Contest in Modeling (MCM)
Matematiikkalinjan joukkue
Meritorious Winner (paras 9% osallistujista). Kaksi muuta joukkuetta Honorable Mention

Kielitieteen olympialaiset
Iiro Kumpulainen
Voittaja

Koulujoukkueiden shakin SM-kilpailut
Päivölän matematiikkalinjan joukkueet
Kultamitali ja pronssimitali

2014

Koulujoukkueiden shakin SM-kilpailut
Päivölän/Valkeakosken joukkue
Hopeamitali

2013

Mathematical Contest in Modeling (MCM)
Matematiikkalinjan joukkue
Successful Participant

 

Haluatko joukon jatkoksi? Hae linjalle!

 

Kohokohtia aiemmilta vuosilta

  • 2012, Euroopan tyttöjen matematiikkaolympialaiset: Neea Palojärvi, Kunniamaininta
  • 2012, Kansainväliset matematiikkaolympialaiset IMO: Eero Räty, Suomen edustaja
  • 2012, Suomen Akatemian Viksu-kilpailu: Ossi Hirvola & Henri Kumpulainen - "Pelimusiikin generoiminen algoritmisesti" ja Meri Vainio - "Symbolinen laskin perinteisissä pitkän matematiikan ylioppilaskirjoituksissa", Palkintosijat
  • 2012, TuKoKe-kilpailu: Kiira Saarela - "Pöllön myyrästys ja moottoritien melu", Voittaja. Myös Merikki Lappi palkittiin ohjaajapalkinnolla.
  • 2011, Datatähti-tietotekniikkakilpailu, Samuli Löf, 2. sija. 15 parhaasta yhdeksän oli Päivölästä!
  • 2011, MCM-mallinnuskilpailu, Päivölän joukkue, Meritorious Winner (parhaan 15% joukossa)
  • 2010, MAOLin lukion matematiikkakilpailu, Kai Lindholm, voittaja
  • 2010, Pohjoismainen matematiikkakilpailu, Aleksi Korpinen, voittaja
  • 2010, Baltian tie -joukkuematematiikkakilpailu, Suomen joukkue, jossa Päivölästä Aleksi Korpinen ja Kai Lindholm, kolmas sija
  • 2009, Tietotekniikkaolympialaiset, Jussi Kokkala ja Santtu Keskinen, Suomen joukkueessa, Jussille pronssimitali
  • 2009, Datatähti-tietotekniikkakilpailu, Jussi Kokkala, Santtu Keskinen, Konsta Lensu, Joni Virtanen, sijat 1. - 4.
  • 2009, Suomen Akatemian Viksu-kilpailu: Jere Kuusela, Karl Ots, Joni Virtanen - "Tasaisella pinnalla olevan äänilähteen paikannus passiivisella sensorilla", 1. sija
  • 2008, MAOLin lukion matematiikkakilpailu, Sylvester Eriksson-Bique, Voittaja
  • 2008, Kansainvälinen matematiikkakilpailu, Sylvester Eriksson-Bique, Voittaja
  • 2008, Tiedeolympialaisten matematiikkakilpailu, Sylvester Eriksson-Bique, 3. sija
  • 2008, MCM-mallinnuskilpailu, Joukkue Jussi Kokkala, Konsta Lensu, Joni Virtanen, Meritorious Winner ja joukkue Sylvester Eriksson-Bique, Aleksi Hartikainen, Mika Laitinen, Honorable Mention
  • 2007, Pythagoraan polku -matematiikkakilpailu: Joukkue Sylvester Eriksson-Bique, Joel Kaasinen, Atle Kivela, Toni Lamberg: Toinen sija
  • 2007, Suomen Akatemian Viksu-kilpailu: Eric Malmi, Voittaja, "Tänään 2015"-teema ja Joel Kaasinen, Kolmas sija
  • 2006, MAOLin lukion matematiikkakilpailu, Janne Kokkala, Voittaja
  • 2006, MCM-mallinnuskilpailu: Joukkue Matti Nelimarkka, Olli Salli ja Olli Saarikivi, Meritorious Winner
  • 2006, Suomen Akatemian Viksu-kilpailu: Matti Nelimarkka, Kolmas sija ja Juho Roponen, Paras fysiikan työ
  • 2006, TuKoKe-kilpailu: Juho Roponen, Voittaja ja Timo Viitanen, Toinen sija
  • 2005, MCM-mallinnuskilpailu: Joukkue Vihtori Mäntylä, Olli-Petteri Pitkänen ja Olli Saarikivi, Meritorious Winner
  • 2003, MAOLin lukion matematiikkakilpailu, Kaisa Matomäki, Voittaja
  • 2003, Fysiikkaolympialaiset: Juha Arpiainen, Kunniamaininta
  • 2003, Suomen Akatemian Viksu-kilpailu: Kaisa Matomäki - "Kompleksikertoimisen toisen asteen yhtälön ratkaiseminen harpilla ja viivaimella", Voittaja. Lisäksi Merikki ja Esa Lappi palkittiin hyvästä ohjaustyöstä.